Az álláskeresés időszaka mindenki életében kihívásokkal és bizonytalansággal jár. Magyarországon azonban az álláskeresők számára többféle járadék és támogatás áll rendelkezésre, amelyek segítenek átvészelni ezt az átmeneti időszakot és támogatást nyújtanak a következő munkalehetőség megtalálásához.
Álláskeresési járadék
Az álláskeresési járadék, vagy ahogy sokan ismerik, a munkanélküli segély azoknak jár, akik munkanélküli státuszban vannak, és nincsenek megfelelő jövedelemmel rendelkező munkalehetőségeik. Mértéke a mindenkori minimálbérhez kötött. Ez 2023-ban bruttó 232 000 forint havonta, ami nettó 154 270 forintnak felel meg. Mivel idén a minimálbér összege emelkedett, így az álláskeresési járadék maximuma is magasabb lett a tavalyihoz képest. Az álláskeresési járadékot az igénylés napjától kezdik el folyósítani és 90 napig kaphatják az álláskeresők. Ez a támogatás segít a mindennapi megélhetésben, hozzájárulva az álláskeresők anyagi stabilitásához.
Ki kaphatja?
- az az álláskereső személy (nincs munkája, és nem folytat vállalkozói tevékenységet sem) aki,
- az elmúlt 3 év alatt legalább 360 napot dolgozott
- munkát akar vállalni, de önálló álláskeresése nem vezetett eredményre, és számára az állami foglalkoztatási szerv sem tudott megfelelő munkahelyet találni
- és táppénzben nem részesül
Hogyan igényelhető?
A járadék folyósításához be kell jelentkezni a hivatalhoz álláskeresőként. Ezt a lakóhely szerinti foglalkoztatási osztályon lehet megtenni. Ezt követően az álláskeresési járadék megállapításához kérelmet kell benyújtani személyesen vagy elektronikusan. Személyesen ezt a foglalkoztatási osztályon tehetjük meg, de a gördülékenyebb ügyintézés érdekében ezt akár online is megtehetjük ügyfélkapun keresztül, vagy a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat honlapján.
Költségtérítés
Költségtérítésre jogosult az az álláskereső akinek:
- az álláskeresési járadék, nyugdíj előtti álláskeresési segély megállapításával,
- a munkahelykereséssel,
- a lakóhelyétől a járási hivatal foglakoztatási osztályához történő oda-visszautazással,
- vagy a járási hivatal foglakoztatási osztálya által kezdeményezett foglalkozás-egészségügyi szakvélemény beszerzéséhez szükséges utazással kapcsolatos, tömegközlekedési eszköz igénybevételével felmerült indokolt helyközi/helyi utazási költsége keletkezett.
Ennek igénylése és ügyintézése az álláskeresőt nyilvántartó járási hivatal foglakoztatási osztályán lehetséges.
Rendkívüli Szociális Segély, avagy a Települési Támogatás
A rendkívüli szociális segély olyan helyzetekben nyújt támogatást, amikor egy álláskereső váratlanul kerül nehéz anyagi helyzetbe. Fontos megemlíteni, hogy 2023-tól megszűnt a rendszeres szociális segély rendszere, ehelyett önkormányzati, valamint járási segély igényelhető. Ennek hivatalos megnevezése a települési támogatás. Ez a támogatás hozzájárul a váratlan munkahelyi veszteség vagy változás okozta anyagi terhek enyhítéséhez.
Szociális Támogatás
Ezen kívül vannak olyan szociális támogatások is, amelyek az álláskeresők számára nyújtanak segítséget. Például a lakhatási támogatás vagy a gyermektámogatás lehetőséget ad az álláskeresőknek a mindennapi költségeik enyhítésére.
Az álláskeresőknek tehát számos járadék és támogatás áll rendelkezésükre, amelyek segítséget nyújtanak az átmeneti időszakban. Ez a támogató rendszer hozzájárul az álláskeresők anyagi stabilitásához és az új munkalehetőségek megtalálásához.