Sikertörténet – Biztonság a kezdő vállalkozásoknak
Sikertörténetünkben Sz. Gyarmati Ildikót – ismertebb nevén Tücsit mutatjuk be, aki fodrász vállalkozóként dolgozik. Története kitűnő példa arra, hogyan lehet egy kétgyermekes édesanyának a családot és a munkát megfelelő logisztikával összeegyeztetni, és elmeséljük azt is, milyen szerepe volt az (újra)kezdő lépésekben a paktumban dolgozó mentorunknak.
Szegedi Marietta mentorunk javaslatára látogattunk el ebbe a nagyon igényesen berendezett fodrászatba Horvátzsidányba, amely a vállalkozó családjának házában, a télikertből került kialakításra. Tücsi korábban Kőszegen egy frekventált helyen levő, közkedvelt szalonban dolgozott, így adódik a kérdés, hogy miért helyezte át otthonába, ebbe a kis faluba a vállalkozását?
-Tizenöt évvel ezelőtt már egyszer megpróbáltam ebben a formában dolgozni, de több nehézségem is adódott, akkor úgy gondoltam, hogy soha többet nem leszek vállalkozó.
Amikor a második kisfiam is első osztályos lett, szerettem volna több időt vele tölteni, tanulni, készülni az iskolára, ahogy a nagyobb fiúval is tettem korábban. Az előző munkahelyem sokat dolgoztam, így tudtam, hogy ez nehezen menne, ha visszamennék hasonló foglalkoztatási formába. Ezért úgy döntöttem, hogy ismét megpróbálom a vállalkozást, de azzal is tisztában voltam, hogy segítség nélkül nem tudom, nem merem megtenni a kezdő lépéseket. Akkoriban egyik kolléganőmtől hallottam a paktum támogatásról, amely kapcsán aztán megismerkedtem Mariettával és elkezdődött a vállalkozásom kiépítése.
Marietta folytatja a közös történetüket:
– A vállalkozás és a támogatás indításakor számos kérdés merült fel az ügyintézés menetével, valamint az egyéb teendőkkel kapcsolatban. Például, hogy hogyan kell tárolni a tisztítószereket, veszélyes anyagokat, hova, hogyan kell elhelyezni a tűzoltó készüléket, vagy ha ellenőrzést kap a vállalkozás, akkor milyen dokumentumokat fognak kérni, mit fognak megnézni. Igyekeztem mindennek utána járni, többek között bementem Szombathelyre a Népegészségügyi Hivatalba és az információk mellett hoztam magammal nyomtatványokat is, amiket aztán együtt töltöttünk ki. Ez nem csak Tücsi miatt volt fontos, hanem hasznossá vált a későbbiekben több kezdő vállalkozónál. Együtt találtuk ki, hogyan tudja a vendégkört kiépíteni, illetve kibővíteni. Fontos volt számomra, hogy figyelembe vegyem mentoráltam személyiségét, azt, hogy melyik lehetőséggel tud vagy szeretne élni. Tücsi a hagyományos „reklámot” szereti, azt ha szájról szájra terjed a híre, ez azonban kevésnek bizonyult, ezért névjegykártyákat és ajándékutalványokat készíttetett, melyeket pl. kozmetikákba, kisboltokba helyezett el Kőszegen és környékén. Kiegészítésként azért az internet adta lehetőséget is kihasználta és a báli szezonban ajándékutalványt is nyerhettek a résztvevők a fodrászatba.
El kell mondani, hogy nagyon kellemes környezetben található a fodrászat, kreatívan berendezett az üzlet, ahol minden részletre odafigyeltek a kialakításkor. Tücsi mesél arról is nekünk, hogy bár még tart a paktum támogatási időszak, de folyamatosan számol és tervez, szeretne például egy új búrát, gőzvasalót, igyekszik minőségi anyagokat vásárolni a munkájához már az indulástól kezdődően. Tervei között szerepel, hogy a parkolót is szeretné bővíteni, csinosítani.
Mi, paktumosok tudjuk, hogy nem minden vállalkozás tudja a működését a támogatás lejárta után is folytatni, de Tücsi esetében látszik, hogy nagyon tudatosan használta és használja ki a lehetőségeket és az időt és mer segítséget kérni, ha szüksége van rá. Mindemellett pedig a gyerekeivel is több időt tud tölteni, látogatásunkkor érkeztek épp haza a gyerekek az iskolából, így velük is megismerkedtünk.
Mit jelent egy kezdő vállalkozó számára a mentormunka kérdésünkre gondolkodás nélkül válaszolja: BIZTONSÁGOT! És hozzáteszi, hogy a vállalkozás későbbi működtetésekor is hasznos lenne a mentori támogatás.

Örülünk, hogy segíthettünk!
Sok vendéget és csodás hajkreációkat Tücsi! Váljon valóra minden vágyad, elképzelésed!
Biroszné Móritz Zsuzsanna